annonce

Vine uden alkohol eller med kun få procenter vinder terræn. Men ordlyden på etiketten forvirrer mange forbrugere. Der kan fx være angivet et “0%”, “0,5%” eller stå “de-alcoholised” (af-alkoholiseret) eller “partly de-alcoholised” for vine med nogle få procenter.
Denne jungle forsøger EU-kommissionen nu at rydde op i med et lovforslag om nye regler, der skal give mere klarhed.
Forslaget går ifølge Vitisphere ud på, at der fremover kun skal være to betegnelser: “alkoholfri”, der gælder for vine, som har et alkoholindhold på mellem 0 og 0,5%, og så “alkohollet” for vine med mellem 0,5 og 8,5%.
Dermed opfylder EU et længe ventet ønske fra de efterhånden mange vinproducenter, der fremstiller vine uden eller med kun lidt alkohol.
Betegnelsen “de-alcoholised” betyder ganske enkelt, at man først har fremstillet en vin på traditionel vis og dernæst har fjernet alkoholen helt eller delvist fra vinen.
Rent teknisk er betegnelsen helt korrekt, men over for forbrugerne giver den ikke altid mening.
annonce