annonce

Meldug er en af verdens mest plagsomme vinmarkssygdomme, der typisk indtager vinmarkerne efter perioder med kraftig og langvarig regn.
For at undgå angreb sprøjter man vinstokkene med kemiske midler, hvilket selvsagt ikke er godt for miljøet. Eller man anvender den såkaldte Bordeaux-væske, der er en blanding af kobbersulfat, kalk og vand. Men dette middel er også problematisk, da indholdet af kobber kan ophobes i vinmarkerne.
Nu har et team af forskere fra Baskerlandet med held anvendt en invasiv algeart til beskyttelse mod meldug.
Det drejer sig om den brune alge Rugulopteryx okamurae, som ifølge Vitisphere forårsager betydelig skade på biodiversiteten langs Spaniens kystlinje.
Under projekt-titlen Seawines indsamlede forskerne algerne i Algeciras i 2022, vaskede dem i ferskvand og centrifugerede, tørrede og frøs dem. Efter opblanding i rent vand var algemidlet klar til brug.
Lyder lovende
Algervæsken blev nu sprayet på i alt 10 vinplanter af druesorten Tempranillo i en opløsning på 6 g alger pr. liter vand – hvilket jo ikke lyder af ret meget.
Behandlingen af vinplanterne blev foretaget tre gange, hvert andet døgn gennem 17 dage.
Forskerne havde også to kontrolgrupper af i alt 40 vinplanter, der blev behandlet enten med kobberdioxid eller bare med vand.
To døgn efter den sidste behandling af samtlige vinplanter sprayede forskerne meldug-sporer på bagsiden af planternes blade.
Kort tid efter aktiverede og styrkede alge-blandingen vinplanternes naturlige forsvarsmekanisme mod sygdomsangreb, mens det gik noget langsommere på de vinstokke, der var behandlet med vand eller kobberdioxid.
Det medførte igen, at der ret effektivt blev dæmmet op for væksten af meldug i de alge-behandlede vinplanter.
Ud i vinmarkerne
Projektet har indtil videre taget fire år, og første etape er netop afsluttet. Forsøget med vinplanterne foregik i et væksthus – i etape to vil forskerne eksperimentere videre med alge-blandingen i en vinmark.
Ud over, at alger måske kan blive et af fremtidens grønne midler mod vinmarkssygdomme, kan indsamlingen af algerne også være med til at reducere den invasive art.
Man kan læse mere om Seawines i Research Gate. Og ved at klikke her kan man se en lille YouTube-film om
annonce








