annonce

For de fleste er fortællingen om, at Jesus forvandlede vand til vin under brylluppet i Kana, børnelærdom. Men lige præcis, hvor brylluppet blev holdt, og miraklet udført, har længe ført til dybsindige diskussioner blandt diverse teoretikere.
Det traditionelle valg er den arabiske by Kafr Kanna i Galilæa, og hvert år valfarter hobevis af pilgrimme til byens kirke for at ære mindet om miraklet.
Men der findes også andre byer i Galilæa, hvori navnet Kanna eller Qana (Kana) indgår, og som ligeledes bliver nævnt som rammen om brylluppet.
En af dem er Khirbet Qana 8 kilometer fra Kafr Kanna, og nu overbeviser nye arkæologiske fund om, at det var her, brylluppet og miraklet fandt sted. Det mener i hvert fald lederen af udgravningerne, professor Tom McCollough fra Centre College i Kentucky.
Beviset med de seks kander
Udgravningerne i Khirbet Qana har stået på i årevis, og rygterne om, at brylluppet fandt sted her, har svirret lige så længe. Men nu skulle der således være tydelige beviser.
Man har udgravet et enormt underjordisk pilgrimskompleks fra 400-tallet f.Kr. med kapeller, græske inskriptioner, der henviser til Jesus og et alter med en stor stenkande til vand og uddybninger til endnu fem kander. Og det er her, beviset for alvor kommer ind i billedet. I Johannes-evangeliet nævnes det nemlig, at seks store stenkander blev fyldt med vand, hvorefter Jesus forvandlede indholdet til vin.
Komplekset skulle ifølge Tom McCollough være opført til de mange pilgrimme, der lige indtil 1100-tallet valfartede til det hellige sted.
Hvis man fra officiel side anerkender Khirbet Qana som stedet, hvor brylluppet og miraklet fandt sted, vil en stor del af nutidens pilgrim-strøm højst sandsynligt blive “omdirigeret” hertil.
annonce










