annonce
I Bourgogne findes der en særlig vinmarks-klassifikation. Øverst har man Grand Cru, der betegner de allerbedste vinmarker. Dem er der kun 33 af, og de udgør tilsammen 2% af Bourgognes samlede vinmarksareal på 28.000 hektar.
Det næst fineste niveau er Premier Cru, og den betegnelse omfatter hele 635 marker. Dernæst kommer så de mange vinmarker, der knytter sig til en bestemt vinby, de såkaldte Villages-vine.
Nu har Bourgogne fået fire nye Premier Cru-marker – alle i Mâconnais, der er kendt for sine hvidvine. Det drejer sig om Les Mûres, Les Longeays, Les Pétaux og Les Quartz. Tilsammen dækker de et areal på cirka 23 hektar.
18 år undervejs
Det er ikke så ligetil at forfremme et område til Premier Cru. De første initiativer blev taget af Bourgognes vinråd, BIVB, helt tilbage i 2006, hvor man fik udført detaljerede undersøgelser af vinmarkernes jordbundsforhold og kortlagde markernes historie langt tilbage i tiden. Først nu har den franske appellationsmyndighed, INAO, så givet det endelige blå stempel.
Forbud mod kemiske sprøjtemidler
Med forfremmelsen følger strengere krav til vinproducenterne. Druerne skal håndhøstes, høstmængden begrænses for at højne kvaliteten af vinene, og alkoholindholdet skal være på mindst 12%. Og så er brug af kemiske ukrudtsmidler i vinmarker med Premier Cru-status som noget nyt blevet forbudt.
De vine, der er lavet på druer fra de nye Premier Cru-marker, kan få betegnelsen på etiketterne allerede fra og med årgang 2024 – dog må vinene ikke sælges før 1. juli næste år.
Stadig mindre champagne i glassene
Champagne og østers er ren umami!
Bordeaux-vin tilsat rom
Mousserende vin bliver en del af appellationen
Han har købt de 18 Bourgogne-skilte
Besøg fra Château Cheval Blanc
En vinkælder til en værdi af 34 mio. kr.
Jumilla ramt af langvarig tørke
Vrede over LVMH køb
Sangria lavet med Petrus!
Champagne kan bryde lydmuren
annonce