Champagne findes fra knastør (brut nature) til supersød (doux). Men den mest almindelige udgave er “brut” – den tørre champagne med højst 12 gram restsukker pr. liter. Til sammenligning har en doux champagne mere end 50 gram pr. liter.
I år er det netop 150 år siden, den første brut champagne så dagens lys – hvilket vi kan takke en af Champagne-distriktets legendariske kvinder for.
Louise Pommery var hendes navn. Hun blev enke i 1858 og valgte – hvilket ikke var helt almindeligt dengang – at fortsætte med at drive det lille champagnehus, hun havde arvet efter sin mand, Alexandre Pommery.
Rusland var dengang det helt store marked for champagne, og den skulle gerne være meget sød for at leve op til den russiske elites smag. Så champagnehusene sørgede for at tilsætte en pæn portion sukker.
Men Louise Pommery så en fordel i at handle med det stadig større engelske marked, og her gik smagen for vin i en langt mere tør retning. Derfor ville hun skabe en tør champagne.
En succes hos briterne
Projektet var ikke helt let – det tilsatte sukker var nemlig også med til at beskytte vinen, så den ikke oxiderede på den lange rejse til søs. Så sukker skulle der til, men den mængde, Louise Pommery tilsatte, var betydelig mindre end hidtil. Dermed var den første brut champagne skabt, og årgangen var 1874. Champagnen klarede rejsen til søs og blev en succes hos de britiske forbrugere.
For at fejre 150 året for den første brut champagne har Pommery, der i dag ejes af familien Vranken, lanceret champagnen Pommery Apanage Brut 1874. Den er en forening af vine fra de tre gode årgange 2018, 2005 og 2012. Den koster i omegnen af 600 kr. flasken og kan købes hos flere forhandlere herhjemme.
I denne uges Hall of Fame nederst på forsiden kan man læse mere om Louise Pommery, der i det hele taget var yderst fremsynet.