Brevkasse

Hvordan er de store Beaujolais’er?

Læs vores svar om forskellene mellem Beaujolais' 10 forskellige cru'er...

annonce

Hvordan er de store Beaujolais’er?

Ugens gode spørgsmål.

Del artiklen

Sandra Karstensen smagte for nylig en Beaujolais fra Morgon (en af de i alt 10 cru’er i vinområdet). Hun nød vinen og vil nu gerne vide, hvad der smagsmæssigt kendetegner vinene fra de enkelte cru’er i Beaujolais.
Vi kan godt forsøge at lave en lille liste:
* Brouilly, som er den største af cru’erne, leverer frugtagtige, vinøse vine med toner af hindbær, blåbær, kirsebær og korender. Vinene kan være ret lette.
* Chénas er den mindste af cru’erne med bløde og elegante vine. Duften kan minde lidt om vilde roser.
* Chiroubles er den højest beliggende af kommunerne, og vinene herfra er lettere, mindre tanninrige og med en duft af violer.
* Côte de Brouilly har lette vine med god, frugtagtig kvalitet.
* Fleurie har fløjlsbløde rødvine, hvis dufte kan minde om blomster og frugt. Man betragter denne cru som den mest feminine. Det er nogle af de cru-vine, der er bedst egnede til henlæggelse.
* Juliénas står for fyldige og ret kraftige og let krydrede vine. Nogle påstår, at de dufter af pæoner.
* Morgon er nok den fornemste af de ti cru’er. Vinene er fyldige, dybrøde og maskuline og med større krop end de fleste andre Beaujolais-vine. I smagen kan der være abrikos, ferskener og jordbund. Det er en af de cru’er, der er bedst til henlæggelse.
* Moulin-à-Vent-vinene er indtagende, fyldige og harmoniske i duft og smag. Det en af de cru’er, der er bedst til henlæggelse.
* Régnié, den nyeste af de ti cru’er (fra 1988), har ret kraftige, afrundede vine med en aroma lidt i retning af hindbær.
* Saint-Amour leverer fyldige, silkebløde og ofte krydrede vine med en aroma, der kan minde om pære. 

Har du også et spørgsmål?
Send det til: brevkasse@vinavisen.dk

Seneste brevkassesvar