annonce
Nana Kristensen vil gerne vide, hvorfor nogle nyder Bordeaux- og Bourgogne-vine af forskellige typer glas.
Det gør de, fordi der er forskel på de to typer vine – på deres villighed til at afgive duftstoffer og på disse stoffers særlige karakter.
Man har udført talrige forsøg med samme vin i forskellige glas, og man er nået frem til, at et vinglas skal have en tulipanformet kumme, hvor vinen får en stor overflade, når den skænkes op til glassets bredeste sted, og hvor åbningen foroven snævrer ind, så duftstofferne ikke undslipper, men bliver i glasset – og så vinen ikke slynges ud af glasset, når man slynger den rundt for at fordele den på glassets inderside, så den kan afgive flere duftstoffer.
Unge og lette vine skal helst have mindre glas, mens mere koncentrerede og komplekse vine folder sig ud i en større kumme.
Man har også erfaret, at en rød bourgogne på Pinot Noir-druen har det godt i en bred kumme, der fremhæver vinens bløde kvaliteter, mens en bordeaux med Cabernet-karakter og fadpræg har det bedre i et mere slankt glas.
Glassene i de forskellige glasfabrikanters serier har ligefrem navne efter vintyperne, men vil man nøjes med et enkelt glas, kan man vælge et lidt stort hvidvinsglas – men altså tulipanformet og endelig ikke af farvet glas.
Har du også et spørgsmål?
Send det til: brevkasse@vinavisen.dk













