Brevkasse

Hvor stammer navnet fra?

Læs vores svar om sygeplejersken, der endte med at lægge navn til en berømt likør...

annonce

Hvor stammer navnet fra?

Ugens gode spørgsmål.

Del artiklen

Poul Hansen har fået en flaske Marie Brizard likør forærende, og nu vil han gerne høre, hvor navnet stammer fra.
Marie Brizard var en ugift kvinde i 1700-tallets Bordeaux, der i en alder af 41 år tilbragte en del af sin tid med at pleje de syge på byens hospitaler.
Ifølge legenden var en af hendes patienter kommet til Frankrig fra en fjern ø, og taknemmelig for hendes gode pleje gav han hende opskriften på en drik, der besad alle denne verdens mest livgivende ingredienser.

En succes ved det franske hof

Den anis-baserede drik ville Marie Brizard gerne give videre til menneskeheden, så hun satte den i produktion.
Sandheden er nu nok snarere, at det var Maries far, der satte drikken i produktion. Han døde i 1743, og i 1755 overtog datteren hans destilleri sammen med ægtefællen til en af sine niecer, Jean-Baptiste Roger. Fra dette år regnes firmaets alder.
Drikken blev meget hurtigt uhyre populær, og den var en succes ved Ludvig d. 15’s hof i Versailles.
Marie Brizard døde i 1801 i en alder af 87 år, så hendes anislikør har sikkert holdt hende godt i live.
I dag sælges hendes likør i mere end 120 forskellige lande.

Har du også et spørgsmål?
Send det til: brevkasse@vinavisen.dk

Seneste brevkassesvar