annonce

– Jeg bliver højst 12 år ét og samme sted, sagde Jan Restorff engang til mig med henvisning til arbejdspladser. Den udtalelse holdt dog ikke stik, når det gjaldt Jan og Søllerød Kro. Michelinstjerne-restauranten blev hans andet hjem, og han havde sin gang der fra 1999 og indtil sin alt for tidlige død d. 3. August i år i en alder af 57 år.
Og for restauranten og dens gæster blev Jan en institution. Han var den optimale restaurantchef og opvarter – vidende til fingerspidserne, når det gjaldt vinens og gastronomiens verden, og nærværende og omsorgsfuld over for sine gæster uden at være anmassende. At blive betjent af Jan Restorff gav et måltid på Søllerød Kro en ekstra dimension.
At Jan Restorff var en elsket og højt respekteret mand i vinens og gastronomiens verden understreges af de mange mindeord, som hans død har foranlediget.
Privat efterlader han sin hustru Kira og deres tre voksne børn.
I denne uges Blå Bog længere nede på siden kan man læse mere om Jan Restorff baggrund og karriere.
annonce










