annonce

I næste weekend krydser mange af vores danske vingårde fingre for, at efterårsvejret viser sig fra sin bedste side. Lørdag d. 6. september er det nemlig traditionen tro Dansk Vindag, hvor en lang række af vingårdene slår dørene op for enhver, der har lyst til at kigge indenfor.
Der vil være rundvisninger i vinmarkerne og god tid til at stille spørgsmål om, hvordan det er at dyrke vin i Danmark. Måske får man selv lyst til at prøve kræfter med jobbet som vinbonde…
Og selvfølgelig bliver der også rig lejlighed til at få smagsprøver på de danske vine og måske købe et par flasker med hjem.
Den officielle åbningstid på Dansk Vindag er fra 13 til 15, men mange af gårdene holder åbent i længere tid.
Det er Foreningen Dansk Vin, der afholder vindagen, og foreningens formand, Hans Münter, har givet os følgende ord med på vejen:
– I år er det 25 år siden, at EU godkendte Danmark som vinproducerende nation, og drømmen om et dansk vin-eventyr dermed kunne blive realiseret.
– Nogle få pionerer gik forrest, og der er sket et løft af den brede produktion, så vi i dag fremstiller produkter af høj kvalitet og kan bryste os af at være en anerkendt
vinnation.
– Det høje niveau vil vi gerne vise frem for offentligheden, og derfor holder mange danske vingårde åbent hus på Dansk Vindag.
Man kan læse mere se et interaktivt kort over de vingårde, der holder åbent, ved at klikke her
annonce









