Nyheder

Californisk vinhus med stort bæredygtigt projekt

Wente Vineyards er et blandt mange californiske vinhuse, der satser stort på bæredygtighed...

annonce

Californisk vinhus med stort bæredygtigt projekt

Del artiklen

I Californien, der fremstiller mere end 90% af al amerikansk vin, er 43% af vinmarksarealet bæredygtigt certificeret af foreningen Certified California Sustainable. Det svarer til et areal på lidt over 100.000 hektar.
Et af de certificerede californiske vinhuse, der løbende søsætter grønne og bæredygtige initiativer, er Wente Vineyards i Livermore Valley. Det blev grundlagt i 1883 og er USA’s ældste familieejede vinhus, og i dag er det femte generation, der står for driften.
Nu har Wente Vineyards meddelt, at det vil lade et 4,3 megawatt stort solcellepanel-system brede sig over en del af vinhusets vinmarker. 
Når det store projekt er færdigt og i drift, vil det kunne generere elektricitet svarende til det årlige forbrug hos cirka 4500 gennemsnitlige danske husstande. Eller elforbruget hos en familie på to voksne og to børn i hele 1555 år!

Lettere flasker og genanvendt vand

Hos Wente Vineyards har man allerede indført regenerativ dyrkning af jorden og er i 2023 gået over til lettere vinflasker for at reducere CO2-udslippet under transporten. Og det vand, der bruges under vinproduktionen, bliver genanvendt til vanding af vinmarkerne.
Wente Vineyards er som nævnt langt fra alene om den grønne linje i Californien.  Ampelos Cellars, Kendall-Jackson, Robert Mondavi Winery og Beringer Vineyards er også blandt de mere kendte certificerede vinhuse.  
Tilsammen fremstiller de bæredygtigt certificerede vinhuse i Californien 457 millioner flasker vin årligt.
Så det kan godt være, at den amerikanske præsident Donald Trump ikke just er kendt for at tænke i grønne og bæredygtige baner. Men det gør man derimod i høj grad i den californiske vinverden.

annonce