Nyheder

Bordeauxs ældste vinstok

På Place de la Victoire i Bordeaux by breder en cirka 300 år gammel vinstok sig op ad en husfacade...

annonce

Bordeauxs ældste vinstok

Del artiklen

Hvis man er på jagt efter Bordeauxs ældste vinstok, så skal man ikke lede i vinmarkerne hos distriktets fornemme vinslotte men derimod på Place de la Victoire midt i Bordeaux by.
Den vokser i espalier op ad en husmur på den store plads midt imellem en café og en MacDonald’s restaurant. Her blev den plantet engang i 1700-tallet af familien Duverger, og det er stadig et familiemedlem, der til daglig passer den gamle vinstok.
Der blev oprindelig plantet seks vinstokke på pladsen – fire med rødvinsdruer og to med hvidvinsdruer. Men det er altså kun denne ene, der har overlevet, og dens druer er af den sjældne sort Txakoli Noir, som menes at stamme fra Baskerlandet.

Kun få flasker årligt

Hvert år bliver de få druer høstet og forvandlet til omkring 40 flasker vin hos Domaine de Chevalier i Léognan. Flaskerne tilhører Bordeaux by og nydes ved officielle lejligheder på byens rådhus.
Når druerne skal høstes senere i år, vil byens borgere traditionen tro stimle sammen omkring vinstokken for at følge med i arbejdet, der foregår i flere meters højde over gadeniveau.
Ved at klikke her kan man se en lille film, der viser beskæringen og senere høsten af druerne.

annonce