annonce
2025 var året, hvor Bordeaux-slottet Château de Haux kunne fejre sit 40 års jubilæum med danske ejere bag roret.
Startskuddet lød i 1985, hvor vinhandler-brødrene Peter og Flemming Jørgensen faldt for det 400 år gamle slot i Premières Côtes de Bordeaux. For at rejse kapital til at købe og drive slottet stiftede brødrene aktieselskabet Franske Vingårde og udbød aktierne til den meget store kundekreds i deres vinforretning i Hellerup. Man kan læse mere om Peter Jørgensen i ugens Blå Bog længere nede på forsiden.
Ved at købe en aktie til 500 kr. fik indehaveren ret til at købe 12 flasker af slottets vin til en særlig medejerpris. Det blev en stor succes – mere end 3000 købte straks aktier og flere kom snart til.
Den dag i dag kan man købe sig en aktie og dermed blive slotsejer – eller overraske en fødselar eller et brudepar med at blive det. Og prisen er utroligt nok stadig 500 kr. for en aktie. Til gengæld har tilbuddet om køb af de 12 flasker haft vokseværk gennem årene efter en ny generation Jørgensen har overtaget roret.
Slotsferie for medejere
Ud over særpriser på slottets vine får man som medejer af Château de Haux blandt andet ret til at leje en af slottets otte ferieboliger, der er indrettet i selve slottet eller i tilhørende huse på ejendommen. Enkelte boliger findes også i Château Saint Pierre, som også er i Franske Vingårdes eje. Man har i øvrigt også mulighed for at leje Château de Hauxs smukke hovedbygning til større begivenheder.
Derudover får man via nyhedsmails invitationer til høstmiddage, vinsmagninger, gourmetmiddage, gastronomikurser (blandt andet med kokken Claus Holm) m.m. i såvel Frankrig som på dansk jord.
Man kan læse meget mere om fordelene – og købe aktier – på slottets hjemmeside.
Der er intet krav, men hvis man som medejer af Château de Haux har lyst til at arbejde med som frivillig i slottet eller i vinmarkerne, er man meget velkommen. Det er der faktisk en hel del aktionærer, der har stor glæde af. De er blandt andet med til at istandsætte og vedligeholde ferieboligerne, hvorved priserne for leje kan holdes nede for samtlige aktionærer. Og måske skærper det også ejerfornemmelsen, når man hjælper til…
Fra ruin til drømmeslot
I dag fremstår slottet – ligesom ferieboligerne – i smuk og charmerende stand. Men sådan var det langt fra, dengang Peter og Flemming Jørgensen overtog Château de Haux.
Den store ejendom – fra hovedhus til sidebygninger – er historien om en forvandling fra ruin til drømmeslot.
Det har taget årevis at nå til drømme-resultatet, og det havde ifølge slottet været umuligt uden de mange aktionærer.
Senest er der også kommet en svømmepøl til, hvilket er rigtig dejligt i de varme sommermåneder.
annonce










